Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

torrent.png

 

Návod jak stahovat přes torrenty. Vyhledávání torrentů, stažení torrentu, programy pro stahování přes torrent.

 

Torrent (.torrent) je sám o sobě malý soubor, který obsahuje informace potřebné ke stažení souboru nebo složky. Tento soubor je potřeba nejdříve stáhnout a pak ho otevřít přes program určený ke stahování torrentů (viz dále). Hlavní rozdíl stahování přes torrenty oproti jiným způsobům stahování je v tom, že čím více lidí si jeden soubor stahuje, tím vyšší je rychlost stahování a naopak. Podívejme se tedy na to, jak vlastně stahovat přes torrenty.

 

1. Vyhledání torrentu. Odkazy ke stažení torrentů se dají najít na různých Trackerech jako např. cztorrent.net, thepiratebay.org , mininova.org, torrentz.com, a další. Vyhledat torrenty umí i Google.

2. Stažení torrentu. Torrent stáhněte na svůj disk, abyste ho mohli následně otevřít.

3. Otevření torrentu v programu. Stahovat torrenty se dá přes celou řadu programů, dokonce si s nimi poradí i prohlížeč Opera (ovšem rychlost není nijak oslnivá), nebo Firefox s pluginem. Vhodnější jsou však malé nenáročné prográmky, určené speciálně ke stahování torrentů. Doporučuju uTorrent, Vuze, nebo jednoduchý multiplatformní BitTorrent.

4. Stahování. Teď už jen čekejte, až se stáhne soubor (můžete samozřejmě stahovat i více zároveň). Pokud máte štěstí, a je právě připojeno dost lidí, kteří ho momentálě sdílí, může stahování dosahovat závratných rychlostí, v opačných případech je potřeba nechat program pro stahování torrentů permanentně puštěný, pro případ až se připojí někdo, kdo si soubor sdílí, případně má aspoň staženu tu část, která vám zatím chybí.

 

Torrenty – princip

Protokol BitTorrent byl stvořen zejména pro dočasně velmi populární soubory – např. když vyjde nějaký nový film, album atp. Rychlost stahování totiž roste úměrně s počtem stahujících lidí a v tom je jeho největší výhoda.

bit_torrent_2.gif

 

Když stahujete něco přes torrenty, zároveň sdílíte tu část, kterou máte již staženou (z tohoto důvodu porušujete zákon pokud stahujete licencovaná data, a to i filmy či mp3, u kterých je samotné stahování legální). Když zahájíte stahování, váš program kontaktuje „tracker“ server, který koordinuje všechny klienty (programy ostatních uživatelů). Z trackeru se program dozví, odkud může stahovat, jakou část souboru mají staženou ostatní uživatelé atd. Váš program také informuje tracker a tom, jakou část dat jste stihli stáhnout – a tím je i dává k dispozici pro ostatní uživatele.

 

Problémy

Může nastat situace, ze je tracker server nefunkční. V tomto případě nemůže stahování zahájit, ale pokud již stahujete, neměl by být velký problém dokončit download.

Dále se může stát že kromě vás nikdo další nestahuje. Tím pádem nemáte odkud stahovat. Toto se stává když jsou torrenty staré a nepopulární.

Teoreticky také může nastat situace že nikdo ze stahujících uživatelů nemá soubor celý (takovému uživateli se říká „seed“) a z těch částí co mají ostatní uživatelé se celý soubor prostě nedá dát celý dohromady.

 

Pojmy

Seed je uživatel který má celý soubor stažený a sdílí jej.
Peer je každý stahující který nemá celý soubor. Po stáhnutí se stává seedem.
Leech je prakticky to samé jako peer, někdy je to označení pro peera s velmi nízkým UD ratiem.
UD ratio je poměr mezi přijatým a odeslaným množstvím dat. Je slušností si udržovat ratio alespoň na hodnotě 1.
Tracker je server který koordinuje stahování všech uživatelů.
Swarm je souhrnné označení pro seedy a peery (tedy všechny připojené uživatele, ať už stahující nebo pouze sdílící).

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

<script>alert(1)</script>

<script>alert(1)</script>,14. 1. 2017 12:49

<script>alert(1)</script>

Free online money

Neo07,6. 12. 2016 0:07

Earn money online from home, online part time jobs without investment suitable for students, housewives, jobs seekers.

The King of Pay To Click - get paid by clicking on ads.
- win up to $50 per click!
- minimal payout $2
https://goo.gl/YpFqlw

The Queen of online activities
- get paid by doing Surveys (up to $5 per Survey)
- play GrigClicx (pay up to $10 per click)
- ads
- minimal payout $2
http://csl.ink/2EKw

Both sites support minitasks- Earn up to $50 a day using Google translator.
Payments to PayPal, Payza. Paying since 2008 !